Leírás
- A maszticha CHios (mastix, mastiha) a masztichfa (Pistacia lentiscus) gyantájából kinyert gyanta. „Kiosz könnyeinek” is nevezik, mivel a valódi maszticha a görög Kiosz szigetéről származik, ahol hagyományosan a sziget gazdasági életének fontos részét képezi, és ahol hagyományosan ott termelik és dolgozzák fel.
- A gyanta a Pistacia lentiscus fából egy áttetsző, ragacsos anyag formájában szivárog ki, amely a napon megszilárdul és sárgás színűvé válik. Íze jellegzetes, gyantás, kissé kesernyés, például a cédrus ízére emlékeztet. Annak érdekében, hogy a maszticha megfelelő ízű és mindenekelőtt gyógyhatású legyen, a Kiosziak hagyományos módon gondoskodnak a termesztéséről.
- A maszticha már az ókori Görögország óta ismert, feldolgozása és termesztése több mint 2500 éves múltra tekint vissza. A maszticha gyógyhatásának első említése Hippokratész-től származik. Ez a híres orvos a masztichát emésztési problémák kezelésére és megelőzésére, megfázás esetén és leheletfrissítőként használta.
Masticha termesztése:
- A szigeten a helyi lakosok termesztik és dolgozzák fel a masztixfa gyantát. A Masticha megszerzésének folyamata összetett és az egész évben tart. Az év elején a Pistacia lentiscus fák környezetét megtisztítják és meszezik, majd az első kéregvágással „felébresztik” a fákat. Ezt követően a metszést 4-5 naponta végzik, amikor a gyümölcsös tulajdonosai odamennek a fákhoz, és egyre magasabbra vágják meg a pisztáciafa kérgét. Tudásuk és tapasztalatuk nem teszi lehetővé, hogy annyira bevágják a fakérget, hogy azzal fájdalmat okozzanak a fának. Pontosan tudják, hogy a fa melyik ütőere erős, és melyik termeli a legtöbb gyantát. A gyanta ezután lassan kiszivárog a fák kérgéből, a napon megszárad, és a fa alatt lévő, speciálisan kezelt talajra hullik. Ez a szivárgási folyamat hasonlít a könnyezésre, innét származik a „kioszi könnyek” elnevezés. A „könny” 15-20 nap alatt hullik le a földre. A gazdák ezután összegyűjtik a földről a masztixdarabokat, majd kézzel megtisztítják a kristályokat. A megtisztított kristályokat a szigeten a Chios Mastic Growers Association vásárolja fel.
Tanulmányok:
- További tanulmányok szerint a magas maszticha-fogyasztás alacsonyabb koleszterinszintet eredményez, és megakadályozza az LDL-koleszterin oxidációját. A maszticha olajat bőrbetegségekre való kenőcs készítéséhez használják.
- 1998-ban az angliai Nottingham Egyetemi Kórház által a New England Journal of Medicine-ben közzétett tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a kioszi Masticha bizonyítottan hatásos a Helicobacter pylori ellen. Egy tanulmány szerint már napi 1 gramm masztich két héten át adagolva kigyógyíthatja a gyomorfekélyt. Ez a pozitív hatás annak köszönhető, hogy a Masticha elpusztítja a Helicobacter pylori baktériumot, amely a legtöbb fekélybetegségért felelős. A Helicobacter pylori felelős a gyomor- és nyombélfekélyek akár 75%-áért. A kioszi masztich segít harmonizálni a gyomor környezetét, enyhíteni a tüneteket és elnyomja a helicobacter-fertőzést.
- EMA (Európai Gyógyszerügynökség) 2015-ben a maszticha hatásait az emésztőrendszer megfelelő működésére gyakorolt jótékony hatásként határozta meg. A kenőcs alkalmazása előnyös a gyomorpanaszok megelőzésére, valamint egyes emésztési zavarok kezelésére, amelyek közé elsősorban a gyomorégés, gyomorhurut és a puffadás tartozik.
Forrás: wikipédia
Összetevők (1 kapszula): Chios Masticha (gyanta a Pistacia Lentiscus fából) 275 mg, Saccharomyces boulardii (élő baktérium-kultúrák) 75 mg.
Ajánlott adagolás: 2 x 2 kapszula naponta